Artitalk: Umělá inteligence jako součást konceptu
Projekt Host do domu je instalací fotografií a dalších objektů v synergii s prostředím. Není výstavkou technologií. Záměr k původnímu konceptu ještě do nějaké míry technologii přidat vznikl původně z potřeby, ryze utilitárně.
Chtěli jsme plně využít potenciál místa. Stará zemědělská hala, kakofonie zvuků, vítr a bušení deště. Absurditu zážitku z toho místa jsme chtěli umocnit možností zažívat je opravdu kdykoli, bez přítomnosti jiných lidí, v jakoukoli denní i noční dobu, bez ohledu na den v týdnu. Protože producentem výstavy je technologická společnost, bylo logické sáhnout po technologii.
Runářovská instalace je dost možná vůbec první expozicí a výstavní budovou na světě plně řízenou umělou inteligencí. AI je jediná, kdo zde za provozu rozhoduje, kdo sleduje diváka, reaguje na něj, pečuje o něj. Mluví s ním. Snaží se být extenzí konceptu Michala Kalhouse, být přirozená.
Přirozenost, účelovost, organičnost použití AI jako kustoda a průvodce, byla při designu systému kategorickým, nepřekročitelným požadavkem. Toto je výstava fotografa Michala Kalhouse, jeho site-specific instalace. Technologie jí má jen sloužit.
Nelze však popřít, že AI je také hostem v domě. Přichází do našich domovů, aby zůstala. Všudypřítomná, vševidící, vnímající, měřící a vážící entita právě teď vchází do našich vlastních domovů, v podobě systémů inteligentních zařízení, propojujících navzájem celý náš svět do jednoho organismu, jež se má snažit o naše dokonalé blaho. V době zahájení výstavy byly naslouchající a vnímající budovy na startu, až budeme výstavu ukončovat, budou hitem vánočního trhu. Svět, v němž nás prostředí vnímá a pečuje o nás je svět, který právě přichází.
Umělá inteligence je ostatně v projektu inherentně přítomna od samotného počátku. Koncept projektu Host do domu vznikal v druhé polovině roku 2023, zhruba šest měsíců po nástupu GPT-4. Umělou inteligenci jsme používali od počátku jako konzultanta, designéra, poradce a programátora. Více než 98 % kódu softwaru, řídícího expozici, designovala a implementovala umělá inteligence. Vývojáři zde hráli jen roli zadavatele. AI si vybrala i fialovou barvu jako příhodnou pro náš účel. Umělá inteligence měla velmi významný podíl na každém designovém rozhodnutí, jaké jsme udělali, je plnohodnotným členem týmu.
V Runářově se můžete podívat rok do budoucnosti. Do světa, v němž je stále poblíž někdo, s kým si můžete promluvit. Podobně, jako dnešní lidé zažívají offline úzkosti, budou dnes narozené děti zažívat seprační úzkost z míst, kde s nimi nikdo není; protože odteď s námi už stále někdo bude.
Artitalk je také surovým připomenutím, že vaši dosavadní práci už nikdo nepotřebuje. Odteď jste příliš drazí jako vývojáři nebo jako uvaděčky v muzeích. Až doteď, kdybychom měli zřídit provoz 24/7, potřebovali bychom tři zaměstnance. Už nepotřebujeme. Artitalk je levnější a lepší. Mluví všemi jazyky.
Michal Kalhous je génius neuchopitelnosti. Chce, aby lidé přemýšleli, neříká jim však kam a kudy. Umělá inteligence, náš nový host, je určitě k přemýšlení dobrý důvod.